I purchased this tomato at a farmers’ market in San Francisco. It cost me 60 cents, which is about half the price of a supermarket tomato, and contains 25 calories. That’s 2.4 cents / calorie. By comparison, a double cheeseburger from McDonald’s costs 99 cents and contains 440 calories6, which is 0.225 cents / calorie, more than an order of magnitude more cost effective. It would cost me $130/day to live on supermarket tomatoes, $65/day to live on farmers’ market tomatoes, and $6/day to live on cheeseburgers. It’s no wonder the poor eat poorly.
[Nope. No wonder at all. However if we turned all those of acres grass we grow or open lots where they exist into produce gardens…]
Source: Mostly Harmless